Premiera w Cannes. Orły, Złote Lwy, Camerimage, Nowe Horyzonty. Nagrody i nominacje zobowiązują. Polskie kino w milczącej i ekspresywnej jednocześnie odsłonie . Drugi pełnometrażowy film Agnieszki Smoczyńskiej.
,,Fuga”. Fuga dysocjacyjna. Stres pourazowy jest udziałem prawie każdego, kto uległ traumatycznemu wypadkowi. Alicja doświadcza utraty poczucia tożsamości, nie pamięta, kim była i nie rozumie, kim jest. Zachowuje się prowokacyjnie, gdy na dworcu załatwia na oczach gapiów potrzebę fizjologiczną i gdy cynicznie kpi z najbliższej rodziny. Wciąż nie wiemy, co wydarzyło się w jej życiu. Z blondynki w kremowym płaszczu i szpilkach na nogach staje się krótkowłosą, zaniedbaną kobietą, która nie pamięta ani męża, ani tego, że jest matką. W świecie po wypadku próbuje znaleźć dobre emocje, ale to nie jest jej rzeczywistość…
Przypadkowa sytuacja demaskuje wydarzenia przeszłości i wtedy widz pragnie ponad wszystko, by rozrzucone puzzle ułożyly się w spójną całość. Czy będzie to możliwe u osoby z fugą dysocjacyjną? Sami się przekonajcie… Kapitalna filmowa odsłona doświadczenia, które może stać się udziałem każdgo. Świetna rola Gabrieli Muskały. Aktorka namalowała pamięć, która może nam ocalić życie. Może, ale nie musi. I na tym właśnie polega magia tego kina. Kina psychologicznego, dramatycznego, z elementami thrillera czy nawet horroru.
Znów wypada się przekonać, że św.Augustyn miał rację. Wielka jest bowiem potęga pamięci…