W czasach niełatwych dla każdego trzeba znaleźć antidotum, swoiste panaceum na smutek! Puzzle lubimy układać od dziecka. Rozwijają wyobraźnię, trenują spostrzegawczość, pozwalają utrwalać wiedzę o świecie…
Zapraszamy więc do zabawy w malarstwo. Artyści na przestrzeni dziejów uwielbiają bawić się sztuką. Magicznym słowem jest parafraza. Jakimi dziełami bawimy się najczęściej? Na pewno takimi, obok których nie można przejść obojętnie. Teoria literatury wypracowała pojęcie intertekstualności, by w ten sposób dookreślać wciąż żywy w kulturze dialog. Ryszard Nycz, Henryk Markiewicz czy Julia Kristeva próbowali owe wzajemne relacje między pierwowzorami a ich parafrazami porządkować, nazywać, demaskować mechanizmy interakcji. Wprawdzie czynili to w nawiązaniu do literatury, ale podobnie dzieje się przecież w świecie sztuki.
Dlatego chciałoby się wręcz sparafrazować myśl Terencjusza ,,Nic nie zostało NAMALOWANE, co nie zostało namalowane wcześniej”.
https://www.bookwidgets.com/play/3JHXC
Źródłem inspiracji do stworzenia puzzli była kolekcja obrazów dostępna na stronie http://filing.pl/20-nowoczesnych-przerobek-znanych-obrazow/
Van Gogh, Picasso, Dali, Friedrich… Mistrzowie. Namalowali dzieła ponadczasowe. Przekonajcie się, jak bardzo…
https://www.jigsawplanet.com/Izabela1/sztuka-jako-antidotum-w-pandemii
Zdjęcia pochodzą z http://filing.pl/20-nowoczesnych-przerobek-znanych-obrazow/