Droga Polaków do wolności to historia, o której nie można zapomnieć! Wydarzenia Października’56, Marca’68, Grudnia’70, głęboko wryły się w świadomość Polaków, polską historię i kulturę – to daty symbole. Tak zwane “polskie miesiące”, to czasy, kiedy władza nie prowadzi z obywatelami dialogu tylko używa przeciwko nim siły, kiedy społeczeństwo mówi nagiemu królowi dość! To gra o wszystko…
Początek odwilży – śmierć Stalina.
To wydarzenie stało się początkiem… śmierć Józefa Stalina zapoczątkowała zmiany w cały bloku wschodnim… rozpoczęła się odwilż…
https://dzieje.pl/aktualnosci/smierc-stalina
https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/1049703,XX-Zjazd-KPZR-i-Tajny-referat-Chruszczowa
Zawiedzione nadzieje – Czerwiec i Październik’56
Dlaczego właśnie Poznań stał się miejscem wydarzeń w czerwcu 1956 roku? Jakie postulaty sformułowali robotnicy? Jak władza przedstawiała poznański czerwiec? Dlaczego Październik’56 stał się miesiącem-symbolem w historii polskiej?
“Mała stabilizacja”? – Marzec’68
Prof. Roszkowski o wydarzeniach Marca’68 pisał tak: “Komuniści próbowali zmobilizować w Polsce w marcu 1968 r. najciemniejsze siły drzemiące w każdym społeczeństwie – szowinizm, rasizm i ksenofobię – by rozegrać swoje porachunki oraz przesłonić istotne przyczyny permanentnego kryzysu społecznego w PRL, oduczyć Polaków racjonalnego myślenia i uczynić wspólnikami w walce z urojonym wrogiem”.
Oceń czy miał rację.
https://dzieje.pl/aktualnosci/marzec-68
“Janek Wiśniewski padł” – Grudzień ’70
Był to najgorszy (nie wyłączając stanu wojennego) po czasach stalinowskich okres w historii Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Coraz więcej ludzi dostrzegało, że model polityczny, społeczny i ekonomiczny lansowany przez Władysława Gomułkę i jego ekipę systematycznie wyczerpywał się. Piosenka, film i zdjęcie-symbol to początek dyskusji o skutkach braku dialogu między władzą a społeczeństwem.
Ursus, Radom, Płock – Rok 1976
Edward Gierek zbudował „drugą Polskę”. Stał się symbolem dobrobytu i postępu. Wszystko pod hasłem „Aby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej”…. Jeżeli było tak dobrze, to dlaczego doszło do wydarzeń Czerwca’76?
Czy zasadne jest określenie „cud na kredyt”? Jak te wydarzenia przybliżyły Polaków do wolności?
https://wideo.wp.pl/rzady-edwarda-gierka-nowa-odslona-prl-6507916872910977v
https://czerwiec76.ipn.gov.pl/c76/historia/2431,Czerwiec1976.html
“Niech zstąpi Duch Twój…” – błogosławieństwo czy wezwanie?
Te słowa zmieniły serca Polaków… Już sam wybór Karola Wojtyły – Polaka na papieża, był jak znak! Czy 2 VI 1979 roku Jan Paweł ll błogosławił Polakom, czy wezwał ich do rewolucji? Zinterpretuj te słowa w kontekście tamtych wydarzeń i kolejnych lat.
Jak zaczęła się jawna opozycja wobec władz PRL – Polityka.pl
“Karnawał Solidarności” – Sierpień ’80
Karnawał kojarzy się raczej z zabawą niż politycznymi szachami… Więc dlaczego czas między VIII 1980 a XII 1981 roku właśnie tak nazywa się w historii?
https://sierpien1980.pl/s80/historia
Wirtualny spacer po wystawie w EUROPEJSKIM CENTRUM SOLIDARNOŚCI, który na pewno dostarczy ci argumentów.
https://ecs.gda.pl/title,Wirtualny_spacer,pid,1463.html
Poznaj bohaterów tych wydarzeń. Stwórz krótkie biogramy. Zwróć uwagę na ich pochodzenie, wiek, wykształcenie i zawód. Zastanów się, jakie ma to zaznaczenie dla skutków Sierpnia’80.
Polecamy film “Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Wyjaśnij jego znaczenie i wskaż, do jakich innych polskich filmów ten tytuł nawiązuje. A może je też obejrzysz?
Obywatelki i obywatele… – 13 grudnia 1981 rok
Czy jedno przemówienie, jedno zdjęcie, jedna osoba i jeden pomnik, wystarczy, aby ten czas ocenić? Spróbuj… jeżeli do zbyt mało, poszukaj dodatkowych informacji.
Napisz krótki esej o czasach stanu wojennego.
Hymny przemian i wolności
Na zakończenie trzy piosenki – Jacka Kaczmarskiego „Mury” i zespołu Scorpions „Wind of Change” i zespołu U2 „New Year’s Day”. Na pewno je słyszałeś, ale teraz lepiej znasz ich kontekst historyczny.
A może znasz też inne piosenki o wolności? Odnieś ich treść do kontekstu historycznego.