Rozmawiając o języku, często można usłyszeć pojęcie ,,poprawność polityczna”. To stworzona kilkadziesiąt lat temu koncepcja mająca uwrażliwić język na mniejszości, czy grupy dotąd wykluczone. To językowa grzeczność i uprzejmość, minimum naszej pracy nad językiem. To jest język równościowy.
To co piszemy i sposób w jaki mówimy, nie tylko opisuje, ale również współtworzy ludzi i miejsca w których oni żyją. Język równościowy wprowadza do dyskursu publicznego szacunek dla mniejszości i odmienności, równość i równouprawnienie. Nie jest to jedynie zabieg retoryczny, który bywa zabawny dla odbiorcy, ale język prawdziwej tolerancji.
Nie chodzi o to, by unikać trudnych tematów. Ważne jest, żeby mówić o nich rzetelnie. Odmienność obyczajową czy językową powinno się przedstawiać jako równą rzeczywistości, w której się wychowaliśmy, nawet jeśli jest ona wyraźnie inna.
Szacunek wyraża się przede wszystkim w zapewnieniu prawa do prywatności i zachowania godności osób portretowanych. Solidarność wyraża się w podkreślaniu tego, co nas łączy z innymi ludźmi, w szukaniu podobieństw i możliwości współpracy, a nie w koncentrowaniu się na różnicach. Sprawiedliwość rozpatrywana jest w wymiarze globalnym – jako dbałość o zagwarantowanie praw przysługujących jednostkom i społeczeństwom na całym świecie.
Polecam materiały na https://globalna.ceo.org.pl/