Obecnie kładzie się duży nacisk na wyeksponowanie roli ojców na płaszczyźnie rodzinnej. Psychologowie podkreślają, jak wielką rolę w wychowaniu dziecka odgrywa relacja, jaką nawiąże ono z ojcem. Oczywiście, nikt nie polemizuje z faktem, że więź między matką a dzieckiem jest wyjątkowo silna, ale okazuje się, że bliski kontakt z ojcem jest równie wyjątkowy, wręcz niezbędny.
Dziś Dzień Ojca.
Jak w sympatyczny sposób spędzić tego dnia choć chwilę sam na sam – tylko tata i dziecko? Może wspólnie czytając którąś z naszych propozycji?
„Tato” Svein Nyhus (1+)
Naszym niekwestionowanym numerem 1 wśród książek dla dzieci eksponujących postać Ojca jest „Tato” Sveina Nyhusa. Można ją czytać z jak najmłodszymi pociechami, jednak sprawi radość także tym starszym. A przede wszystkim ojcom.
Narrator, mały Tomek kreuje swojego tatę na superbohatera, który „umie strasznie dużo rzeczy, prawie wszystko”. Umie naprawiać bez instrukcji obsługi, odróżnić po sygnale karetkę od policji, kopnąć piłkę tak mocno, że nikt nie może jej znaleźć i bawi się z synkiem przez całą noc. Tytułowy tata jest „silniejszy od goryla”, wielki jak szafa i strasznie dobry.
Stęskniony za tatą chłopczyk idealizuje swojego ojca. Właściwie ten niewiele musi zrobić, aby wzbudzić zachwyt w oczach swojego dziecka. Ot, przerzucić ogryzek po jabłku nad całym domem. Dlatego książka jest tak wzruszająca. Pięknie obrazuje, jak niewielkie są oczekiwania dzieci w stosunku do swoich ojców. Wystarczy, że będą blisko…
„Jak tata pokazał mi wszechświat” Ulf Stark, Eva Eriksson (4+)
To propozycja dla ciut starszych dzieci. Autor zderza w niej świat dorosłych i dzieci, pokazując różne sposoby postrzegania tego, co nas otacza. Co prawda tutaj to ojciec jest tym, który buja w obłokach. Jednak organizuje dla swojego syna wyprawę. Wyprawę, aby pokazać mu wszechświat.
Najciekawsze w tej książce jest nienachalne zderzenie dwóch sposobów postrzegania świata. Przez dorosłych i przez dzieci. Tata nieustannie patrzy w niebo, fascynuje go tajemnica wszechświata i pragnie podzielić się tą fascynacją z synem. Ulf natomiast zachwyca się nie tylko kosmosem, ale zatrzymuje go każde źdźbło trawy czy ślimak. I to się nie wyklucza.
Choć zabawne zakończenie historii sugeruje, że autor w subtelny sposób przyznaje rację dziecku, które zachwyca wszystko i wypływa to z niego spontanicznie. Ulf nie musi planować wyprawy, podczas której będzie obserwować wszechświat. On robi to każdego dnia.
Może książka Ulfa Starka zainspiruje ojców do zorganizowania wyprawy ze swoimi dziećmi :).
„Zabić drozda” Harper Lee
Na zakończenie wpisu propozycja dla młodzieży i dorosłych. W naszej ocenie Harper Lee wykreowała w swojej powieści wizerunek ojca doskonałego. Atticus Finch jest nie tylko wzorem w walce o prawa obywatelskie czarnoskórych, ale także ojcem, który wychowuje swoje dzieci w duchu prawdy, sprawiedliwości i szacunku dla drugiego człowieka.
Czytelnik zwraca przede wszystkim uwagę na to, w jaki sposób Atticus wykonuje swoją pracę adwokata. Zawsze przyświeca mu idea obrony słabszego, dociekanie prawdy za wszelką cenę i bezkompromisowość w walce o sprawiedliwość. Tym samym staje się w naturalny sposób wzorem dla swoich dzieci.
Naprawdę odważnym jest się tylko wtedy, gdy się wie jeszcze przed walką, że się dostanie cięgi, ale mimo to przystępuje się do tej walki tak czy inaczej i doprowadza się ją do końca bez względu na przeszkody. Zwycięża się wtedy rzadko, ale przecież czasami się zwycięża.
Jest w wizerunku Fincha jednak wyjątkowy element. Sportretowanie Atticusa Fincha jako ojca. To, jak traktuje swoje dzieci. Z jednej strony wymaga od nich uczciwości, kultury osobistej, empatii i pokory. Z drugiej egzekwuje to z pełnym poszanowaniem indywidualizmu syna i córki. Nie prawi im morałów, nigdy nie podnosi głosu, nie wykorzystuje siły. Po prostu, cierpliwie i konsekwentnie z nimi rozmawia, przypominając tak oczywistą prawdę:
Jedyna rzecz, jaka nie podlega przegłosowaniu przez większość, to sumienie człowieka.
Życzymy wszystkim Ojcom siły, aby wciąż doskonalili się w swojej roli życia.